czym obniżyć cholesterol ?

 

 

  Cholesterol

  

  

Cholesterol to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w każdej komórce ciała, jest niezbędny do produkcji hormonów. Nadmiar jego jest jednak grożny dla naszego zdrowia i może przyczynić się do poważnych chorób serca i całego ukladu krążenia. Powstaje on głównie w wątrobie, ale dostarczany jest też z pożywieniem pochodzenia zwierzęcego (mięso, wędliny, żóltka jaj, nabiał itd.).

Cholesterol wraz z trójglicerydami i fosfolipidami tworzy tłuszcze, które znajdują się i krążą we krwi.   

Tłuszcze są nam niezbędne przede wszystkim do budowy ścian komórkowych, są żródłem energii. W procesie trawienia pewna ilość tłuszczów zostaje odłożona ( zmagazynowana ) w różnych częściach naszego ciała, głównie pod skórą i wokół ważnych narządów, jak wątroba, serce, nerki. Te złogi tłuszczu zabezpieczają narządy wewnętrzne i kości, chronią  też ciało przed zimnem. Pomimo, panujących powszechnie poglądów pewna ilość podskórnej tkanki tłuszczowej jest nam niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia. Kiedy jednak stężenie tłuszczów we krwi nadmiernie rośnie, zaczynają się  one odkładać w ściankach naczyń krwionośnych, w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. Blokują przepływ krwi, co z kolei może doprowadzać do choroby wieńcowej i zawału serca.  


 


   

 

Dwa główne rodzaje cholesterolu   

 

Cholesterol jest przenoszony we krwi w postaci lipoprotein, czyli w połączeniu z białkiem. W zależności od rodzaju białka odróżniamy lipoproteiny: LDL - o niskiej gęstości i HDL - wysokiej gęstosci.

Zawarty w HDL to tzw. "dobry" cholesterol. HDL usuwają nadmiar cholesterolu z komórek i przenoszą go do wątroby. Pomaga to utrzymać naczynia kwionośne w dobrej kondycji. Natomiast "zły" cholesterol to ten, który zawarty jest w LDL. Lipoproteiny LDL odkladają się w naczyniach i powodują ich zwężenie. To one przyczyniają się do powstawania tzw. blaszek miażdzycowych. Jeżeli stężenie LDL i całkowitego cholesterolu jest wysokie, to ryzyko zawału serca jest bardzo duże. Dzieje się tak wtedy, gdy spożycie cholesterolu przewyższa jego wydalanie zorganizmu. Ta nadwyżka może stanowić budulec dla blaszek miążdżycowych. Podwyższone stężenie cholesterolu nie powoduje wyrażnych objawów, a często przebiega bezobjawowo. Zwiększa natomiast poważnie ryzyko chorób z wyrażnymi objawami jak choćby choroba wieńcowa serca, zawał serca, udar mózgu lub niedokrwienie kończyn dolnych.
Umiarkowany poziom cholesterolu jest potrzebny zdrowemu organizmowi. Na ogół ilość cholesterolu produkowana przez wątrobę jest wystarczająca i nie ma potrzeby wzbogacania diety o tę substancję. Nie oznacza to jednak, że powinniśmu unikać potraw zawierających cholesterol. Nie mówimy tu oczywiście o osobach, które mają wysoki poziom cholesterolu. Oni jak najbardziej powinni zmniejszyć ilość cholesterolu w diecie.

 

 

 

Jaki powinien być prawidłowy poziom cholesterolu?

 

 

Za prawidłowy poziom cholesterolu ( określony przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ) przyjęto przedział poniżej wartości 200 mg.

Dla dokładnego określenia stopnia wystąpienia ryzyka choroby wieńcowej służą jeszcze dwa inne parametry. Chodzi tu o tzw. "dobry" cholesterol ( HDL)  oraz "zły" cholesterol ( LDL ).

 

Cholesterol "dobry" nie powinien spaść poniżej wartości 45 mg w przypadku kobiet oraz 35 mg w przypadku mężczyzn.

 

Wartości "złego" cholesterolu powinne kształtować się poniżej 130 mg.

Osoby o tzw. podwyższonym stopniu ryzyka ( chorujące na cukrzycę, mające wysokie ciśnienie krwi, palące papierosy, mające sporą nadwagę czy uwarunkowane genetycznie ) ale bez objawów choroby wieńcowej mogą utrzymywać "zły" cholesterol na poziomie 100-130 mg. Natomiast osoby po zawale serca zmuszone są utrzymywać " zły" cholesterol poniżej 100 mg.

 

 


 

 Co robić aby mieć prawidłowy poziom cholesterolu ?

  

Odpowiedż jest krótka:  trzeba prowadzić zdrowy styl życia i stosować odpowiednio zróżnicowaną dietę.

 

Przez zdrowy styl życia należy rozumieć przede wszystkim aktywność ruchową, wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Ważna jest tu jakakolwiek forma ruchu, może to być bieg czy szybki spacer na świeżym powietrzu, można też ćwiczyć w domu, na sali gimnastycznej, pływać w basenie itd. Ważne jest aby nasze narządy wewnętrzne na czele z sercem utrzymać w dobrym stanie. Ćwiczenia fizyczne nie są przyczyną utraty energii, wręcz przeciwnie, sprawniejsze ciało chętniej i łatwiej się porusza. Stosująć regularne ćwiczenia napewno przyczynimy się do prawidłowego poziomu cholesterolu. Najlepiej ćwiczyć codziennie przez minimum 30 minut.

 

 

 

 

 

 

Druga sprawa to dieta. Wybór odpowiednich produktów ma istotne znaczenie w kształtowaniu się poziomu cholesterolu w naszym organiżmie. Najważniejsza rzecz to  kontrola ilości  i jakości jedzenia. Najlepiej nakładać mniej jedzenia na talerzu. Wiele osób je dopóki nie opróżni talerza.
Istotne jest, aby codziennie dostarczyć organizmowi wymaganą ilość kalorrii, by utrzymać go w zdrowiu i zapewnić potrzebną energię. Ważne jest, by żródłem kalorii były białka, węglowodany i
tłuszcze w odpowiednim stosunku. Ponieważ tłuszcze są bardziej skoncentrowanym żródłem energii od węglowodanów, dlatego też ich zawartość w  diecie antycholesterolowej powinna wynosić ok.20-30% w ogólnej ilości dostarczanych dziennie kalorii. Sam tłuszcz zwierzęcy powinien stanowić nie więcej niż 7% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Tłuszcz występuje w niemal wszystkich pokarmach, z wyjątkiem warzyw i owoców. Produkty pochodzenia zwierzęcego  takie jak mięso, masło, nabiał, dostarczają nam tak zwanych tłuszczów nasyconych. To właśnie tłuszcze nasycone zwiększają stężenie cholesterolu we krwi. Natomiast produkty takie jak orzechy, ryby, oleje roślinne i niektóre margaryny miekkie zawierają tłuszcze nienasycone. Są one w małych ilościach przyjazne dla naszego organizmu. Zaleca się więc spożywanie tłuszczów nienasyconych w większych ilościach niż nasyconych. Lepiej więc zamiast mięsa wołowego czy wieprzowego wybrać ryby czy drób. Oprócz mięsa i nabiału także cukier, słodycze, białe pieczywo a nawet ryż podwyższają poziom cholesterolu. Ogólna, dzienna dawka cholesterolu nie powinna przekraczać 200 mg Innym bardzo istotnym aspektem, mającym wpływ na naszą dietę ograniczającą poziom cholesterolu,  jest spożywanie dużej ilości warzyw surowych, gotowanych a także jedzenie minimum 5 porcji owoców dziennie.

 

  

 

Jeśli dodatkowo ograniczymy spożycie sodu to będzie to naszym dodatkowym atutem w drodze do zdrowego układu krwionośnego i całego organizmu. Najbardziej popularnym żródłem sodu jest sól kuchenna. Dziennie powinniśmy ograniczyć spożycie  sodu do ok. 2400 mg, czyli jednej małej łyżeczki soli.

  


 

 

 Co jeszcze można zrobić aby mieć prawidłowe stężenie cholesterolu?

  

Bardzo pomocna jest kuracja witaminami E i C, jest przy tym bezpieczna i może być stosowana bardzo długo. Witamina E bezpośrednio nie powoduje spadku stężenia cholesterolu ale zwiększa stężenie HDL i hamuje wstępny etap tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Witamina C natomiast wzmacnia działanie witaminy E i podnosi stężenie HDL. Także chrom ma bardzo pozytywne działanie przez to, że obniża stężenie "złego" cholesterolu zawartego w przetworzonej żywności i podnosi stężenie "dobrego" cholesterolu.  Trzeba też pamiętać, że pożywienie zawierające błonnik przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Zobacz: http://polecam-blonnik.like.pl/

 

 

 

 

  

Spożywanie czosnku również pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu.


 

 

 

Preparaty roślinne skutecznie obniżające stężenia cholesterolu we krwi.

 


 

Chciałbym w tym miejscu szczególną uwagę zwrócić na rewelacyjny produkt  LUX VITALEktóry ogranicza odkładanie się  "złego" cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy.

 Kliknij i sprawdż!

 

 

Bardzo dobrym produktem, który szybko i skutecznie obniży stężenie cholesterolu jest preparat Cholestone

< Kliknij i zamów preparat Cholestone >

 

 

Polecam także dwa zestawy preparatów na obniżenie poziomu cholesterolu:

Zestaw Niski Cholesterol I  (Gynostemma + Błonnik witalny)

 

 

oraz

Zestaw Niski Cholesterol II (Abana + Błonnik witalny)

 

 

 Zadbaj już teraz  o swoje serce i układ krążenia - zamów Zestaw Niski Cholesterol

 

 Życzę  Wszystkim niskiego cholesterolu

i długich lat życia w zdrowiu!

 

-----------------------------------------------------------

REKLAMA

Turez Hotele

Katalog StronVkatalogKatalog stronKatalog ListeKatalog SensibleOpti KatalogKatalog JarminnKatalog stronKatalog stron JarmiKatalog stronKatalog stron firmowych<oKatalogKatalog nGlobalCKSW seokosmetyczka, fryzjer, spaTop Stronykatalog stron i sklepów internetowychKatalog StronStrony medyczne

Katalog stron firmowychkatalog stron internetowych wwwUsługi remontowe WrocławKatalog ZordFotoflirtSennik